Celiakia
Celiakia predstavuje autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje tenké črevo. Človek sa s týmto ochorením narodí, prejaviť sa môže kedykoľvek. Ide o nevyliečiteľné ochorenie. Jediným spôsobom liečby je dodržiavanie bezlepkovej diéty. Dôvodom vzniku tohto ochorenia je abnormálna aktivizácia vlastného imunitného systému tela, ktorý v prítomnosti lepku v tenkom čreve spôsobuje jeho poškodenie.
Jedinci postihnutí celiakiou musia zo svojej stravy vylúčiť lepok, resp. bielkoviny gluteníny a prolamíny, pšeničné gliadíny, ražné hordeíny a jačmenné sekalíny, ktoré sú pre postihnuté črevo najhoršie. Imunitný systém človeka postihnutého celiakiou útočí v podstate proti samému sebe, pretože nedokáže rozpoznať vlastné bunky od tých ostatných. U chorých sa často vyskytuje genetická porucha, kedy v tenkom čreve nie je dostatočné množstvo alebo úplne chýba enzým, ktorý je schopný štiepiť gluteníny a prolamíny.
Lepok obsahujú obilniny:
- pšenica
- raž
- jačmeň
- ovos (ako plodina je bezlepková, avšak často znečistená pri spracovaní)
Celiatici si musia dávať pozor aj na spracované potraviny, v ktorých môže byť použitý lepok v rôznych formách, najčastejšie sa skrýva pod názvom modifikovaný škrob. Nachádza sa najčastejšie v ochutených jogurtoch, šunkách, salámach, koreninách a koreninových zmesiach, ochucovadlách ako horčica, kečup, dressingy, sójová omáčka atď.
Charakteristické príznaky:
- časté hnačky
- chudnutie
- celková telesná slabosť
- žalúdočné kŕče
- zvýšená plynatosť
- pocit nafúknutého brucha a tlaku v brušnej dutine
Deti sú často podvyživené, s veľkým nafúknutým bruškom a veľmi pomaly priberajú. Kvôli nedostatočnému vstrebávaniu vitamínov a minerálov dochádza k oneskoreniu celkového vývinu a aj k oneskoreniu pohlavného vývinu, anémii, opuchom atď.
U dospelých sa môžu vyskytovať zápchy častejšie ako hnačky. Dochádza aj k poruchám krvotvorby, často k zlomeninám kostí kvôli rozvoju osteoporózy, u žien dochádza k výpadkom v menštruačnom cykle, niekedy až k neplodnosti.
Liečba a stravovanie
Prechod na bezlepkovú diétu predstavuje veľkú zmenu a trvá nejaký čas, kým si na ňu zvyknete. Spočiatku môžete mať pocit, že nesmiete jesť nič, snažte sa preto myslieť pozitívne. Zmenu stravovania určite pocítite na svojom zdravotnom stave, trvá to však nejaký čas, preto vytrvajte a dôsledne dodržiavajte diétu.
Ak Vám ešte len celiakiu diagnostikovali, bolo by vhodné sa obrátiť na výživového poradcu, ktorý Vám pomôže prekonať prvé mesiace, ukáže Vám, čo môžete a čo nie. Naučí Vás, čo si všímať v zložení potravín a ukáže Vám, kde všade sa lepok skrýva. Ale čo je najdôležitejšie, pomôže Vám zostaviť plnohodnotný, vyvážený jedálniček.
Alergia na mliečnu bielkovinu
Na rozdiel od laktózovej intolerancie pri alergii na mliečnu bielkovinu dochádza k tvorbe špecifických protilátok voči bielkovine kravského mlieka. To spôsobuje alergickú reakciu po konzumácii mlieka alebo mliečneho výrobku.
Kravské mlieko obsahuje 5 typov bielkovín, ktoré pôsobia ako alergény. Ide o:
- kazeín
- beta-laktoglobulín
- alfa-laktoglobulín
- bovinný laktoferín
- bovinný sérový albumín
Prejavy alergie na kravskú bielkovinu môžu postihovať celé telo. Najčastejšie (50 - 80 % prípadov) postihuje tráviaci trakt, kožu (20 - 40 %), a najmenej často sú postihnuté dýchacie cesty (10 - 20%).
Charakteristické príznaky:
- pocity na zvracanie, zvracanie
- bolesti brucha
- nafukovanie, tlak v bruchu
- stolica s prímesou krvi alebo hlienov
- celkové neprospievanie
- problémy s dýchaním spojené s alergickou nádchou, zápalmi stredného ucha a astmou
- celková únava
- nechutenstvo
- poruchy spánku
- migrény
- zápal kĺbov
- poruchy správania
- kožné prejavy - žihľavka, svrbenie, atopický ekzém
- zápaly v okolí ústnej dutiny, afty
Alergia na kravské mlieko len zriedka predstavuje celoživotnú diagnózu, väčšinou je prechodná. Najviac postihuje dojčatá a batoľatá. V 80 % prípadov vymizne do 6. roku života. Alergia na bielkovinu kravského mlieka predstavuje najčastejšiu potravinovú alergiu u slovenských detí.
Liečba a stravovanie
Liečba alergie spočíva v eliminácii kravského mlieka a všetkých mliečnych výrobkov zo stravy. Zo stravy sa musia vylúčiť aj potraviny, ktoré obsahujú mliečnu bielkovinu, napr. pekárenské výrobky, niektoré mäsové výrobky, sladkosti. Mliečne výrobky z kravského mlieka je možné nahradiť výrobkami z kozieho, ovčieho, alebo rastlinného mlieka.
Tiež by bolo vhodné sa obrátiť na výživového poradcu, ktorý Vám pomôže prekonať prvé mesiace, ukáže Vám, čo môžete a čo nie. Naučí Vás, čo si všímať v zložení potravín a ukáže Vám, kde všade sa mliečna bielkovina skrýva. Ale čo je najdôležitejšie, pomôže Vám zostaviť plnohodnotný, vyvážený jedálniček.
Intolerancia na laktózu
Laktóza má základný vplyv na vývin mozgu, zlepšuje vstrebávanie minerálov a tiež stimuluje rast bifidobaktérií v čreve. Intolerancia laktózy predstavuje enzymatickú poruchu spôsobenú nedostatočnou tvorbou alebo schopnosti enzýmu laktázy štiepiť cukor laktózu. Tento enzým štiepi mliečny cukor na dva jednoduché cukry, glukózu a galaktózu. Laktóza, ktorá nie je rozštiepená v tenkom čreve, sa presúva do hrubého čreva, sťahuje so sebou do čreva minerály a vodu.
Charakteristické príznaky:
- hnačky
- bolesti brucha
- nafukovanie
- škvŕkanie v bruchu
- pocit plného brucha
- úbytok hmotnosti a neprospievanie
Liečba a stravovanie
Liečbou deficitu laktázy je eliminačná diéta laktózy v strave. V strave dojčiat sa odporúča vysadiť aj materské mlieko, ktoré môže spôsobovať problémy, a používať bezlaktózové formule. Dospelí, ktorí majú zachovanú individuálnu schopnosť štiepiť laktózu, sú schopní individuálne tolerovať množstvo laktózy, preto nie je potrebné úplne mliečne výrobky vylúčiť.
Je vhodné konzumovať kyslomliečne výrobky, acidofilné mlieka, zakysané mlieka, cmary, ktoré obsahujú probiotické baktérie, ktoré pomáhajú štiepiť laktózu. Konzumovať je možné tiež tvrdé a zrejúce syry. V prípade ťažkej intolerancie laktózy je možné užívať enzymatické prípravky, ktoré zlepšujú štiepenie laktózy, a tak zvyšujú toleranciu organizmu na laktózu.
Nevhodné sú mäkké tavené syry. Za klasické mlieko je možné použiť mlieko rastlinné.
Tiež by bolo vhodné sa obrátiť na výživového poradcu, ktorý Vám pomôže prekonať prvé mesiace, ukáže Vám, čo môžete a čo nie. Naučí vás, čo si všímať v zložení potravín a ukáže Vám, kde všade sa laktóza skrýva. Ale čo je najdôležitejšie, pomôže Vám zostaviť plnohodnotný, vyvážený jedálniček.
Histamínová intolerancia
Histamín patrí medzi biogénne amíny, ktorý sa prirodzene tvorí v našom organizme. Vzniká bakteriálnym odbúravaním aminokyseliny histidín. Vo všeobecnosti však možno povedať, že čerstvé potraviny obsahujú menej histamínu ako potraviny staršie (skladované, odležané, mrazené).
Histamínová intolerancia predstavuje precitlivenosť organizmu a je spôsobená neschopnosťou organizmu odbúravať histamín. Histamín si veľa ľudí spája najmä s alergickou reakciou, ale pri histamínovej intolerancii predstavuje problém skonzumovaná strava. Rôzne druhy potravín obsahujú histamín, niektoré potraviny podporujú jeho zvýšené vylučovanie, alebo blokujú činnosť enzýmu, ktorý podporuje odbúravanie histamínu.
Medzi uvoľňovače histamínu patria:
ananás |
banány |
citrusy |
jahody |
kiwi |
papája |
paradajky |
strukoviny |
špenát |
sladké drievko |
koreniny |
kakao a čokoláda |
orechy |
alkohol |
potravinárske aditíva |
zvýrazňovače chuti |
farbivá |
arómy |
Príznaky histamínovej intolerancie sú rôzne. Môžu Vás prekvapiť aj prejavy, pri ktorých by Vám ani omylom nenapadlo, že ide o histamínovú intoleranciu.
Charakteristické príznaky:
- svrbenie kože, opuchy
- kŕče v bruchu
- nadúvanie
- hnačka
- kýchanie, nádcha
- zahlienenie
- kašeľ
- bolesti hlavy
- búšenie srdca
- závrate
- chronická a neprimeraná únava
- bolestivá menštruácia
- nervozita, stavy paniky, depresia
- poruchy spánku
Liečba a stravovanie
Ľuďom trpiacim histamínovou intoleranciou sa odporúča užívanie vitamínu B6, ktorý zvyšuje aktivitu enzýmu diaminooxidáza (DAO), a tým zlepšuje odbúravanie histamínu. Taktiež sa preukázalo, že vyššie dávky vitamínu C dokážu znížiť tvorbu a urýchliť rozklad histamínu. Vyhýbajte sa konzervovaným a hotovým potravinám. Snažte sa kupovať čerstvé produkty čo najčastejšie.
Tiež by bolo vhodné sa obrátiť na výživového poradcu, ktorý Vám pomôže prekonať prvé mesiace, ukáže Vám, čo môžete a čo nie. Naučí Vás, čo si všímať v zložení potravín a ukáže Vám, kde všade sa histamín skrýva. Ale čo je najdôležitejšie, pomôže Vám zostaviť plnohodnotný, vyvážený jedálniček.