Je u Vás na dennodennom programe bolesť hlavy, vyčerpanosť, aj napriek tomu, že spíte viac ako 8 hodín? Trápia Vás bolesti brucha, nafukovanie, zápcha či práve naopak neustále behanie na toaletu? Je Vaša pleť povädnutá alebo vysušená, napriek Vašej pravidelnej starostlivosti, trápia Vás ekzémy či akné? Stali ste sa letargickým, a depresívne nálady vás dlhodobo neopúšťajú?
Pôvodcom týchto, ale aj iných zdravotných problémov, môže byť práve potravinová intolerancia. Potravinová intolerancia škodí nenápadne, pretože príznaky sú oneskorené, a môžu sa dokonca objaviť až po niekoľkých dňoch. Napriek tomu, že potravinová intolerancia priamo neohrozuje život, nemal by sa jej význam podceňovať. Osoby s neliečenou intoleranciou majú výrazne zníženú kvalitu života.
SEPEA Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen - enzymatické kvantitatívne imunologické stanovenie špecifických protilátok IgG voči potravinovým alergénom v ľudskom sére
Je dnes najpresnejšie a veľmi komplexné laboratórne testovanie Potravinových intolerancií, ktoré sa využíva k identifikácii špecifických protilátok IgG na potraviny zo vzorky kapilárnej krvi. Pri testovaní sa využíva immunoassay microarray technológia ktorá dnes patrí k najpresnejším na svete.
Kedy sú testy potravinovej intolerancie/inkompatibility pre Vás užitočné?
- Vaše telo niektoré potraviny neznáša veľmi dobre,
- po jedle sa často cítite unavený(á),
- trpíte nadúvaním, zápchou, resp. hnačkami alebo syndrómom dráždivého čreva,
- máte problémy s nadváhou a/alebo sa Vaša váha mení drasticky zo dňa na deň alebo bojujete s obezitou,
- ste sužovaný(á) zápalovými ochoreniami kože, svrbením,
- trpíte migrénou, chronickou únavou alebo dokonca depresiou,
- potýkate sa s problémami hyperaktivity a deficitom pozornosti,
- máte podozrenie, že by ste mohli mať intoleranciu gluténu (lepku),
- trpíte na chlad, pocit suchého nosa, astmou, bolesťami hlavy.
Ak trpíte niektorým z týchto príznakov, test potravinovej intolerancie/inkompatibility (Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen) Vám môže pomôcť.
1. Diagnostika netolerovaných potravín testom IgG protilátok (tzv. potravinová neznášanlivosť/intolerancia), laboratórna ELISA metóda
Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen FoodTest 22 - najpresnejšia laboratórna ELISA analýza pre semi-kvantitatívne stanovenie špecifických IgG proti 22 potravinovým alergénom. Obsah potravinových alergénov nájdete tu.
Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen FoodTest 109 - najpresnejšia laboratórna ELISA analýza pre kvantitatívne stanovenie špecifických IgG proti 109 potravinovým alergénom. Obsah potravinových alergénov nájdete tu.
Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen FoodTest 120 - najpresnejšia laboratórna ELISA analýza pre kvantitatívne stanovenie špecifických IgG proti 120 potravinovým alergénom. Obsah potravinových alergénov nájdete tu.
Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen FoodTest 200 - najpresnejšia laboratórna ELISA analýza pre kvantitatívne stanovenie špecifických IgG proti 200 potravinovým alergénom. Obsah potravinových alergénov nájdete tu.
Elisa FOOD SCREENS Spec. IgG Foodscreen vegetarian - najpresnejšia laboratórna ELISA analýza pre kvantitatívne stanovenie špecifických IgG proti 120 potravinovým alergénom. Obsah potravinových alergénov nájdete tu.
Určením „spúšťačov“, ktoré sú príčinou Vašich príznakov, Vám môžeme upraviť vhodným rotačným jedálničkom, čím eliminujete dôsledky potravinovej intolerancie. Viac v cenníku.
2. Pre rýchlu diagnostiku potravinovej intolerancie je možné využiť aj jednoduchý, bezpečný, presný test potravinovej intolerancie, tzv. Food Detective™ v cene 85 €, pre rýchle výsledky už o 40 minút.
- na stanovenie špecifických IgG proti 46 potravinovým alergénom.
Pri tejto forme okamžitého testovania môžete zistiť potravinovú intoleranciu na tieto potraviny:
- Obilniny - pšenica, tvrdá pšenica, kukurica, ovos, ryža, raž, glutén (lepok)
- Orechy & strukoviny - mandle, kešu, para orechy, vlašské orechy, arašidy, kakaové zrná, strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa), sója
- Mäso - hovädzie, kuracie, jahňacie, bravčové
- Ryby - riečne ryby (losos, pstruh), kôrovce (krevety, garnáty, kraby, homáre, mušle), tuniak, ryby s bielym mäsom (treska, treska škvrnitá, platesa)
- Zelenina - brokolica, kapusta, mrkva, zeler, uhorka, pór, paprika (červená, zelená, žltá), zemiaky, paradajky
- Ovocie - jablká, čierne ríbezle, grepfruity, melóny (ananásový melón, vodný melón), olivy, pomaranče a citróny, jahody
- Iné - vajcia (celé), kravské mlieko, cesnak, zázvor, huby, čaj, kvasnice
Vznik potravinovej intolerancie:
- Genetická predispozícia - je u niektorých národov výrazná. Napríklad 25 miliónov obyvateľov Európy nedokáže tráviť mliečny cukor.
- Porucha alebo znížená činnosť orgánu - Každý organizmus vytvára určité množstvá enzýmov - látok, ktoré slúžia na trávenie potravy, t.j. rozkladajú prijatú potravu na menšie častice. Tým, že strava rozvinutých civilizácií je doslova prepchatá koncentrovanými potravinami (mäso, mlieko, rafinované cukry, atď.), je u niektorých ľudí výrazne preťažovaná schopnosť neustále tvoriť enzýmy. Tak dochádza nielen k únave a poškodeniu orgánu, ktorý produkuje enzým, ale zároveň aj k nedostatočnému tráveniu potravy.
- Nedostatok koenzýmov - Odklon od prirodzenej stravy bohatej na vitamíny, minerálne látky, enzýmy a vlákninu má neblahý vplyv nielen na tráviaci trakt, ale aj na všetky ostatné orgány.
- Nedostatočné prežúvanie potravy - Nedostatok času na stravovanie prináša so sebou aj nedostatočne prežutú stravu. Poriadnym požutím stravy dochádza k zväčšeniu plochy, na ktorej môžu tráviace enzýmy pôsobiť.
- Nevhodný spôsob úpravy stravy - Príliš častou konzumáciou tepelne upravenej stravy dochádza k zníženiu účinnosti celého tráviaceho procesu.