Prirodzeným vplyvom starnutia sa sťahujú mimické svaly a na tvári sa tvoria vrásky. Prírodná látka botulotoxín dokáže toto svalstvo uvoľniť a tým pleť vypnúť.
Botulotoxín je nervový jed (neurotoxín), ktorý spôsobuje chemickú denerváciu svalu v mieste vpichu, takže sval sa nemôže stiahnuť. Pre tieto účinky sa botulotoxín využíva pri liečbe rôznych neurologických a očných ochorení, a v estetickej dermatológii na korekciu dynamických, t. j. mimických vrások najmä v okolí očí, medzi obočím a na čele. Môže sa použiť aj pri vráskach nad hornou perou, na vyhladenie krku a dekoltu. Je vhodný aj na odstránenie nadmerného potenia na dlaniach, chodidlách a v podpazuší.
Ako sa vykonáva ošetrenie?
Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Účinkom botulotoxínu dôjde k dočasnému prerušeniu nervovo-svalového prenosu vzruchu a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je napnutie pleti a vyhladenie vrások. Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Celý zákrok aj s potrebnými informáciami trvá asi do 30 minút. Jedinými obmedzeniami po zákroku sú nezohýbať sa, necvičiť, nesaunovať sa a neplávať.
Môžu nastať nežiadúce účinky?
Po aplikácii botulotoxínu môžete v niektorých prípadoch pociťovať pálenie a bolesť hlavy. Je to však dočasné a veľmi zriedkavé, po niekoľkých hodinách tieto komplikácie zvyčajne ustúpia. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988, pričom výskyt nežiadúcich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv, t. j. asi 0,5 – 5 %.
Ako dlho pretrváva účinok?
Účinok nastupuje o dva až päť dní po aplikácii botulotoxínu, pričom plný rozsah účinku sa prejaví do 14 dní. Efekt pretrváva zvyčajne 2 až 6 mesiacov po prvom podaní. Po opakovaných aplikáciách sa účinok môže predlžovať.