Časy základnej hygieny, keď mydlo a voda boli všetkým, čo bolo dostupné pre naše staré a prastaré mamy, sú už dávno preč. Napriek alebo práve kvôli množstvu kozmetických prípravkov a všadeprítomnému znečisteniu prostredia dostáva naša pokožka poriadne zabrať. Pot, prach, chemické látky, slnko, tuhé mrazy, neustále atakujú jej vzhľad a štruktúru.
Na úvod trocha biológie. Pokožka sa skladá z troch základných vrstiev, vrchnej epidermis, dermis a podkožného tukového tkaniva. Najvrchnejšou vrstvou je tzv. stratum corneum, tvoriace nepriepustnú bariéru pred okolitým svetom. Naše bunky sú v neustálom procese obnovy a práve v najvrchnejšej vrstve sa zhromažďujú odumreté kožné bunky. Pri štúdiu zaujímavých faktov o koži som narazila na číslo 30 000 – toľko odumretých kožných buniek stratíme z povrchu nášho tela každú minútu. Táto vrstva mŕtveho materiálu je domovom mnohých drobných nedokonalostí našej pleti ako sú drobné línie vrások a škvrny.
Mikrodermabrázia je doslovne povedané povrchové „pieskovanie - brúsenie“ našej kože, vedúce k odlupovaniu (exfoliácii ) zhrubnutej vrchnej vrstvy pokožky – epidermis. Počiatky tejto metódy siahajú do roku 1985, kedy bola prvýkrát uvedená v Taliansku a následne sa rýchlo rozšírila do celej Európy a v 90-tych rokoch do Spojených štátov. Táto procedúra využíva malé čiastočky, ktoré sú aplikované do pokožky a vákuovo odsaté, napomáhajú tak odstráneniu najvrchnejších kožných buniek, odhaľujúc sviežu a zdravšiu pokožku uloženú pod touto vrstvou. Súčasne tak stimuluje tvorbu nových kožných buniek v hlbších štruktúrach. Séria procedúr má v kumulatívnom výsledku výrazný dopad na zlepšenie kvality pleti.
Ako „brúsny papier“ - necitlivo povedané, sú použité drobné drsné častice v závislosti od druhu prístroja, či už je to estetický jemnejší alebo agresívnejší účinok. V mikrodermabrázii sa využívajú kryštáliky oxidov hliníka, chloridu sodného alebo bikarbonátu, organické zrnká, ba dokonca aj diamantové hroty uvedené pred niekoľkými rokmi. Ostré predmety na koži nám jednoznačne evokujú bolesť, toto však pochopiteľne vôbec nie je tento prípad. Iste mi dáte za pravdu, že drobné poštipnutie či pocit mačacieho jazýčka na koži je určite bez problémov znesiteľný. Môžete očakávať jemné začervenanie alebo svrbenie, pri agresívnejších zákrokoch krátkodobé mierne opuchnutie, čo je to však proti radikálnejším a invazívnejším metódam ako sú chemický peeling, botoxové injekcie či plastická chirurgia.
Je mikrodermabrázia vhodným zákrokom pre vás? Mávate problémy s nerovnomerným tónom sfarbenia pokožky, s hyperpigmentáciou, drobnými jazvičkami, vráskami, solárnym poškodením, výraznejšími pórmi, na ktoré sa nespokojne mračíte pri pohľade do zrkadla? Ak súhlasne kývete hlavou, už viete, na čo sa najbližšie opýtať vašej kozmetičky alebo na klinike korektívnej dermatológie. Nespoliehajte sa však na mikrodermabráziu, ako na prostriedok pre odstraňovanie tetovaní, výrazných jazvičiek po akné a iných hĺbkových vráskok a poškodení kože, keďže ošetruje len najvrchnejšiu časť pokožky. Pre rozjasnenie a obnovu našej pokožky je to ideálna, nenáročná a jednoduchá metóda. Možno som vás takto inšpirovala zvliecť zo seba mikrovrstvu kože a odhaliť krásu a mladistvý vzhľad ukrývajúci sa pod ňou. Smelo do toho, dámy...