4. február je SVETOVÝM DŇOM PROTI RAKOVINE
Ponúkame vám 5 ZAUJÍMAVÝCH TIPOV na čo si dávať pozor a ako sa tomuto civilizačnému problému vyhnúť.
1. ZÁSADITÁ STRAVA – prekyslenie tela je prvou podmienkou vzniku rakoviny. O udržiavanie acidobázickej rovnováhy v organizme sa zaslúžime úpravou stravy a vhodnou kombináciou potravín. Harmonická kombinácia zásadotvorných a kyselinotvorných potravín v pomere 80:20 je najbezpečnejší spôsob stravovania pre udržanie dobrého zdravia.
2. PSYCHICKÁ ROVNOVÁHA – rovnováhu v tele ovplyvňujú aj emócie a správanie sa človeka. Zásadotvorne pôsobí odpočinok, spánok, cvičenie, pobyt na čerstvom vzduchu, radosť, smiech, priateľský rozhovor, záľuby a láska k ľuďom. Kyselinotvorne pôsobia obavy, strach, hnev, nenávisť, zloba, sebectvo, ohováranie. Ruku na srdce – kedy ste sa naposledy na niekoho usmiali?
3. DOPRAJTE SI DOSTATOK VITAMÍNU „C“ a to predovšetkým z čerstvej zeleniny a ovocia. Zo zeleniny majú najsilnejšie ochranné protirakovinové vlastnosti: cvikla, cibuľa, cesnak, rajčiny, brokolica, hrach, kapusta, karfiol, reďkovka a mrkva. Čo sa týka ovocia, sú to: jablká, grep, hrozno, slivky, ananás, čučoriedky. Zapamätajte si, že ovocie a zelenina sa pri jednom jedle nemá kombinovať.
4. STOLOVANIE A KONZUMÁCIA – na jedlo si urobte čas. Jedzte pomaly, každé sústo dôkladne požujte a premiešajte so slinami a až potom prehltnite. Jedlo nezapíjajte. Pitím sa riedia tráviace šťavy, čo predlžuje a zhoršuje trávenie.
5. PITNÝ REŽIM – ráno, asi hodinu pred prvým jedlom, vypite aspoň 2 dl vody. Dodržujte pravidelný pitný režim počas celého dňa. Vyhnite sa všetkým sladeným nápojom, minerálnym a stolovým vodám baleným v PET fľašiach.
Ak si netrúfate posúdiť vhodnosť a kombinácie potravín, ktoré konzumujete - nechajte si zostaviť jedálniček na mieru od odborných poradcov, ktorých poradne nájdete po celom Slovensku.