+421 (0)911 308 828         Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Vedeli ste, že dnes je medzinárodný deň mlieka?

O pozitívnych účinkoch mlieka na náš organizmus sme už veľa počuli. A ak nemáte problémy pri jeho konzumácii, patríte k tým šťastnejším. Sú však medzi nami ľudia, ktorí trpia alergiou či intoleranciou na tento vynikajúci zdroj vápnika.

Preto vám prinášame niekoľko tipov, ako mlieko živočíšneho pôvodu jednoducho nahradiť alebo aspoň dočasne alternovať pre odľahčenie nášho trávenia.

Vhodnou alternatívou klasického mlieka sú mliečne nápoje rastlinného pôvodu. Medzi najznámejšie patria tieto druhy rastlinných nápojov:

- Sójové
- Ryžové
- Ovsené
- Špaldové
- Mandľové
- Kokosové
- Orechové (z vlašských, kešu alebo lieskových orechov)
- Quinové
- Pšenové
- pohánkové
- a mnohé ďalšie.

Veľkou výhodou je, že mnohé z nich si vieme vyrobiť aj sami doma a dokonca si ich viete podľa seba jednoducho ochutiť. Receptov na internete nájdete nespočetné množstvo a všetko závisí aj od vašej kreativity.

Existujú však aj ďalšie „alternatívne“ potraviny s významným obsahom vápnika, ktoré vám teraz predstavíme. V zátvorke je uvedený orientačný pomer vápnika na 100 g potraviny:

Mandle (240 mg)
Sušené marhule (87 mg)
Vlašské orechy (94 mg)
Lieskové orechy (140 mg)
Sezam (700 mg)
Slnečnicové semienka (110 mg)
Sardinky v oleji (354 mg)
Mak (1400 mg)
Cukrová melasa (550 mg)
Hlávkový šalát (90 mg)
Pór (80 mg)
Pomaranče (1 l pomarančovej šťavy obsahuje plnú dennú dávku vápnika dospelého človeka)
Sušené figy (193 mg)
Brokolica (105 mg)
Kapusta (115 mg)
Dusená kapusta (212 mg)
Kaleráb (68 mg)
Špenát (125 mg, vápnik v špenáte je však obťažnejšie vstrebateľný)
Amarant (341 mg)
Vaječné škrupinky – dajú sa rozdrviť na prášok a pridávať do jedla.
Ďalšími zdrojmi vápnika sú tiež morské riasy – Wakamé (1300 mg), Hiziki (1400 mg), Nori (280 mg) a iné. Morské riasy majú veľmi dobrú využiteľnosť vápnika. Používame ich v malom množstve, ale často, ako napr. do polievok. Na Slovensku je možné zohnať rastlinné nápoje (napr. ryžový, ovsený), ktoré sú už obohatené vápnikom z morských rias.

Ak sa potrebujete poradiť či zistiť intoleranciu na mlieko, kontaktujte odborníkov, ktorí vám poradia:

http://healthandbeauty.sk/index.php/kontakty

logo

Zdravie a krása na dosah v Health&Beauty

    Klinika estetickej medicíny Health&Beauty sa stará o krásu a zdravie svojich klientov a klientiek. Sme moderná klinika na svetovej úrovni s dlhoročnými odbornými skúsenosťami v oblasti chudnutia, modelácie postavy, spevnenia pokožky i tela, liečby celulitídy, formovania kontúr či celkovej regenerácie. Prinášame vám len to najlepšie z oblasti estetickej a korektívnej dermatológie, zdravej výživy, zdravého životného štýlu, redukcie váhy a liečby obezity a metabolického syndrómu. Snažíme sa neustále napredovať, sledujeme najnovšie lekárske a estetické postupy. Našou hlavnou prioritou sú komplexné služby a individuálny prístup v modernom, pokojnom a priateľskom prostredí.  

Adresa

Klinika Health&Beauty

PERLA RUŽINOVA

Kaštieľska 4

821 05 Bratislava

 

Telefón

+421 (0)911 308 828

E-mail

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ikona-1 Objednajte sa

Facebook

News letter